O filumenistyce słów kilka

Nie wielkiej sztuce, lecz zagadnieniu bardziej „przyziemnemu” chciałabym poświęcić ten wpis, a mianowicie filumenistyce. Tą osobliwą nazwą określa się hobby polegające na kolekcjonowaniu etykiet zapałczanych. Jest to także dziedzina wiedzy dotycząca przemysłu zapałczanego oraz wzniecania i użytkowania ognia.
Z etymologicznego punktu widzenia wyraz ten stanowi zlepek słów: greckiego philéō – lubię i łacińskiego lumen – światło, ozdoba. Filumenistyka narodziła się w Wielkiej Brytanii i w szybkim tempie znalazła zwolenników    w innych krajach. Pierwsi filumeniści pojawili się już w połowie XIX w., jednak większą popularność zdobyła ta dziedzina ponad pół wieku później. Największą i najstarszą organizacją zrzeszającą kolekcjonerów „zapałek”    i popularyzującą to hobby jest The British Matchbox Label and Bookmatch Society założone w 1945 r.  Obecnie stowarzyszenie liczy ponad siedem tysięcy członków. Co więcej posiada własne, oficjalne czasopismo – Match Label News, które pozwala być na bieżąco z kolekcjonerskimi nowinkami i informuje o wydarzeniach w obrębie tej, jak i innych organizacji tego typu. Na terenie Polski prezentacją tego zagadnienia zajmuje się Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej założone w 1964 r. oraz Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, które zostało utworzone w 2002 r.

Myślę,że informacji wstępnych było dość. Najwyższy czas przyjrzeć się szacie graficznej etykiet zapałczanych, a są one, jak się zaraz okaże, bardzo różnorodne i jak najbardziej godne uwagi.

Flowerpot, safety match, DaYi match factory, before 1933

Drag deer, safety match, DongShan match factory, before 1955

To zaledwie wierzchołek góry lodowej, który mam nadzieję, że zachęcił do dalszych poszukiwań.

kgiz

Tu warto zajrzeć:

http://www.muzeum.filumenistyka.pl/muzeum/?

http://www.zapalki.pl/#news

http://www.phillumeny.com/

http://filumenistyka.ovh.org/

Reklamy

2 thoughts on “O filumenistyce słów kilka

  1. Jest jeszcze jedno muzeum w Polsce którego działalność wiąże się z filumenistyką, a mianowicie Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie. Tam prócz sali ekspozycyjnej z uroczymi pudełeczkami, przejść się można przez pierwszą fabrykę zapałek na ziemiach polskich. Pozdrawiam i polecam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s