Magiczny świat Theodora Kittelsena

Theodor Kittelsen, autoportret z roku 1888

Theodor Kittelsen jest jednym z najbardziej znanych artystów w Norwegii. Urodził się on 27 kwietnia 1857 w niewielkim mieście Kragerø. Po przedwczesnej śmierci ojca w wieku 11 lat musiał rozpocząć pracę u zegarmistrza. Gdy Theodor skończył 17 lat jego talent odkrył norweski historyk sztuki i mecenas Diderich Maria Aall. Dzięki jego wsparciu finansowemu rozpoczął on naukę rysunku w Christianii (obecnie Oslo), następnie podjął studia w Monachium. Od 1879 roku Aall nie był w stanie dłużej mu pomagać, od tego czasu Kittelsen zaczął zarabiać jako rysownik dla niemieckich gazet i czasopism. Trzy lata później artysta otrzymał stypendium na naukę w Paryżu lecz już w 1887 powrócił do Norwegii na stałe. Tamtejsza przyroda i wierzenia były dla niego bardzo inspirujące.

Ekko (Echo) 1888 r.

Przez następne dwa lata mieszkał na Lofotach (archipelag na Morzu Norweskim) wraz ze swoją siostrą i szwagrem, który był latarnikiem w latarni morskiej w Skomvær. Tam zainspirowany surowością krajomrazu wiele malował i rysował. Powstały niezwykle ujmujące cykle rysunków poświęconych morzu i życiu rybaków.

Okładka do cyklu tekstów i ilustracji Fra Lofoten (Z Lofotów).

Æolsharpen (z cyklu Fra Lofoten), 1888 r.

Fra Lofoten (z Lofotów), 1888 r.

W 1889 roku Theodor zakochał się bez pamięci w Indze Kristine Dahl. Była to prawdziwa, odwzajemniona miłość i po kilku tygodniach Inga została jego żoną. Inga była wielkim wsparciem dla Kittelsena, rozumiała jego  spojrzenie na świat i doceniała go. Mieli dziewiątkę dzieci.

Rok 1891 był dla artysty bardzo owocny, a już w roku 1893 miał swoją pierwszą indywidualną wystawę na której pokazał 231 prac.

W roku 1899 Theodor wraz ze swoją rodziną zamieszkał w domu, który nazwał Lauvlia. Mieścił się on niedaleko Prestfoss. Tam też artysta miał swoją pracownie, w której powstały jedne z najbardziej ujmujących prac w jego karierze. Poza przyrodą fascynował go również świat lokalnych wierzeń zamieszkały przez trolle i huldry i inne stwory.

(Huldry – w przeciwieństwie do trolli – były pięknymi dziewczętami i na pozór niczym nie różniły się od zwykłych ludzi. Jedynym, co szpeciło huldrę, był krowi ogon wystający spod spódnicy. Jeśli młodzieniec, uwiedziony przez nią nie zauważył tego „dodatku”, przepadał z kretesem. Czasami jednak siła miłości zwyciężała złe czary – jeśli wybranek żenił się z huldrą w kościele, jej ogon odpadał, a z tego związku rodziły się zwyczajne dzieci.)

Huldra

Ilustrował baśnie ludowe zebrane przez Petera Christena Asbjørnsena i Jørgena Moe. Jego rysunkami opatrzonych jest jeszcze wiele innych książek.

Trollet som grunner på hvor gammelt det er (Troll zastanawiający się jak bardzo jest stary), 1911

Skogtroll (Leśny Troll), 1906

Sjøtrollet (Troll Morski), 1887

(Patrząc na te ilustracje zawsze odnoszę wrażenie, że artysta spotkał te stwory, które łaskawie dały mu się sportretować.)

Kvitebjorn - Kong Valemon (Król Niedźwiedzi Polarnych), 1912

Nøkken (Duch Wody), 1904

W roku 1911 Kittelsen otrzymał  stypendium artysty. Niestety gnębiony przez problemy ekonomiczne zmuszony był do sprzedaży swojego domu. Po niedługim czasie stan jego zdrowia pogorszył się. Wykryto u niego gruźlicę. Pomimo tego że pod koniec życia artysta został złamany przez chorobę, rozczarowania i nieszczęścia – tworzył bezustannie. Zmarł w 1914 r.

Mor der kommer en kjerring (Śmierć)

Theodor Kittelsen jest bardzo szanowany i znany w Norwegii. Niestety jego twórczość nie jest dobrze znana na arenie międzynarodowej stąd też nazwisko tego twórcy często nie figuruje w rejestrach uznanych malarzy i artystów. Zachęcam zatem do poświęcenia chwili na przeglądnięcie większej ilości reprodukcji opublikowanych w internecie.

b.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s