Czas Turniury

Obrazek

Słowa turniura (z francuskiego toumure) używa się w stosunku do dwóch części damskiego ubioru – stelaża umieszczanego bezpośrednio na bieliznę, jak i w odniesieniu do całej konstrukcji  łącznie z wierzchnimi fałdami sukni.

Obrazek

Turniura jako stelaż, była swoistym powrotem do zmodyfikowanego rokokowego panier’a w płaskiej powierzchni z przodu, oraz Cul de Paris tak zwanego kaczego kupra , ewoluując z wiktoriańskiej Crinolette (znacznie okrojona wersji krynoliny) przypominająca w swej formie trójboczną klatkę.

 Obrazek

Cul de Paris

Obrazek

portret Marii Antoniny (Panier)

Właściwa turniura wykształciła się około roku 1875. Na początku była również długą konstrukcją na sztywnych kołach,jednak o lżejszym stelażu. Późniejsze turniury były krótsze, bez kół z przodu by w końcu ewoluować do związanego pasa z przymocowanym wałkiem na „siedzeniu”.

Obrazek

Wierzchnia część turniury charakteryzowała się bogatym upięciem draperii,tworząc niejednokrotnie bukiety ozdobione kokardami oraz piętrzące się kaskady. Z czasem turniura przeszła do niższej klasy społecznej, ku uciesze (i męczarni) guwernantek.

Obrazek  Obrazek

W takiej potężnej formie turniury kobiety z zamożniejszych rodzin chodziły za dnia. Paradoksalny może wydawać się fakt zakładania na wystawne bale dużo mniej okazałych turniur. Wszakże, historia przyzwyczaiła nas do odwrotnych tendencji modowych, polegających raczej na „wystawianiu się” obfitością materiału podczas rautów a nie jej chowania. Istnieje jedno oczywiste wyjaśnienie dla tego zjawiska –  chodzi o taniec, dla komfortu stosowano turniury mniej odstające a spódnice przeważnie węższe.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Obrazek

Stelaże były wykonywane z elementów metalowych,wiklinowych i materiału (wałki oraz pasy mocujące).

ObrazekObrazekObrazek

Z czasem kacze kupry stały się niemal nie zauważalne by potem wrócić z dwojoną siła na zagiętki i falbany, tworząc niewygodne, przedziwne konstrukcje jeszcze bardziej utrudniające damom przemieszczanie się, stając się zarazem natchnieniem dla karykaturzystów.Obrazek

MysteryVeil

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s