Willa Hadriana

Hadrian (117-138 n. e.)

W Tivoli (staroż. Tibur) znajduje się kompleks zabudowań składający się na willę Hadriana. Wybudowana w latach 118-138 n. e. willa jest największą tego typu rezydencją cesarską – ponad 30 budynków rozlokowanych na obszarze ok. 200 hektarów. Prace w tym złożonym architektonicznie obiekcie nadzorował osobiście cesarz, znany ze swoich zainteresowań sztuką i nauką.

Poza swoimi rozmiarami i luksusem willa zadziwiała przede wszystkim architekturą – cesarz zainspirowany objazdem Imperium postanowił wznieść na terenie willi obiekty naśladujące budowle widziane w różnych zakątkach Imperium Rzymskiego, szczególną uwagę poświęcając Grecji i Egiptowi. W willi można podziwiać m.in. kopię Serapeum – świątyni Serapisa z Canopos czy portyk Stoa Pikile z Aten.

W połowie XVI w. kardynał Hipolit d’Este zlecił zaprojektowanie swojej willi. Architekt Pirro Ligurio czerpał inspiracje z rozwiązań zastosowanych w rezydencji Hadriana, w której prowadził wykopaliska archeologiczne. Dzięki odkryciu bogactwa i różnorodności fontann i nimfeów oraz wyrafinowanych dekoracji i wysokiej klasy marmurów powstał projekt willi d’Este. Jednocześnie zaczął się, trwający ponad 300 lat, proces systematycznego ogałacania willi z ozdób i sprzętów. Z rezydencji Hadriana pochodzą m. in. Dyskobol, Diana z Wersalu, Antinous Kapitoliński czy Młody i Stary Centaur.

Teatr Morski.

Teatr Morski.

Wielki Staw.

Canopus – Serapeum.

Canopus.

Canopus.

Canopus – kariatydy.

Poikile.

Sala Filozofów i Wielkie Łaźnie.

Grecka Biblioteka.

Hospitalia (dom gościnny).

Hospitalia – mozaika.

Praetorium.

Praetorium.

Piazza d’Oro.

Wielkie Termy.

Wielkie Termy.

Budynek z Trzema Eksedrami.

Pałac cesarski – fragment.

Świątynia Wenus.

Opus sectile.

k.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s