Utracone piękno

Kościółek w Södra Råda (Szwecja) został zbudowany na początku XIVwieku (analiza drewna wskazuje rok ok. 1310 – dzięki Bogu za dendrochronologię!). Był on jednym z najstarszych zachowanych drewnianych świątyń w kraju. Malowidła pokrywające ściany oraz drewniany strop w kształcie koniczyny tak charakterystyczny dla szwedzkich kościołów tamtych czasów nie bez powodu uznano za jeden z najlepszych i najlepiej zachowanych przykładów średniowiecznego malarstwa ściennego w Skandynawii.

Wnętrze pokryte malowidłami – wyjątkowe nie tylko w północnej Europie.

Najstarsze malowidła z prezbiterium datowane na 1323 r. wykonał anonimowy artysta. Datę znamy z napisu, który widniał w chórze „Rok 1323, kiedy Petrus był biskupem”.

Malowidło z prezbiterium – Maiestas Domini.

Później, bo od roku 1493 ściany zdobił artysta znany jako Amund(jest zatem jednym z niewielu artystów średniowiecznych znanym z imienia, albo pseudonimu kto go wie). Jego dzieła znajdowały się w nawie. Jako malarz, jest szczególnie interesujący ze względu na bogactwo form obrazowania. Okres prowadzenia działalności przez niego trwał prawdopodobnie od około 1470 do 1500 roku. Wpływy z jego warsztatu można śledzić na kilka dekad dłużej. Piękne intensywne kolory malowideł widoczne na zdjęciach zachowały się dzięki temu iż drewno oddziaływało lepiej na barwniki niż np. wapno.

Ściana oddzielające prezbiterium od nawy – Sąd Ostateczny.

Zbawieni.

Potępieni.

Drewno było powszechnym budulcem w tych słabiej rozwiniętych gospodarczo i bardzo zalesionych rejonach. Układ i projekt był podobny do ówczesnych świątyń kamiennych. Kościół przetrwał długie lata dzięki staraniom wielu ludzi. Dzięki nim nie powtórzył losu wielu podobnych mu świątyń – nie został przebudowany w wiekach późniejszych. Zamiast tego, niedaleko postawiono nową świątynię. Nikt nie mógł przypuszczać najgorszego… Kościół spłonął tuż przed godzina 2:30 czasu lokalnego w noc 12 listopada 2001 roku. Chory psychicznie mężczyzna, który został skazany za zamordowanie 5-cio letniej dziewczynki przyznał się również do spalenia świątyni. Interdyscyplinarny projekt badawczy prowadzony przez Szwedzką Radę Dziedzictwa Narodowego, który ma za zadanie re konstrukcje kościoła przy użyciu średniowiecznych metod budowy został rozpoczęty.

Yes, yes… More pictures!

Malowidła ukazujące przypowieść o synu marnotrawnym.

Detal.

Miejsce dla siebie znaleźli również Apostołowie.

Ściana południowa stała się domem dla wielu mitycznych stworzeń. (Uwielbiam to małe średniowieczne ZOO.) Odnaleźć tam możemy również żywoty świętych.

Z wielu średniowiecznych kościołów drewnianych, które istniały w kraju pozostało już tylko około tuzina, które przetrwały nie tylko rozbiórki w XVIII i XIX w. czy trudne warunki atmosferyczne, ale także akty wandalizmu.

b.

Reklamy

One thought on “Utracone piękno

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s