Widma wysnute z legend. cz.1

I choć sami nie wiemy, 

czy opowieści te są prawdą,

to wiemy na pewno,

że mądrzy ludzie dawnych czasów

uważali je za prawdę.

[Snorri Sturluson]

Yggdrasil – święty wiecznie zielony jesion.

Jakob Sigurdsson który żył w latach ok. 1727-79 był ubogim poetą, który również pracował jako rolnik na różnych farmach we wschodniej Islandii. Napisał on manuskrypt (1765-66) który poza tekstem zawiera rysunki, które odzwierciedlają współczesne autorowi widoki starych bogów i ich świat.  Tak jak w innych rękopisach z XVII i XVIII wieku zobaczyć możemy świat w postaci Drzewa Yggdrasil. Rękopis zawiera również rozdziały dotyczące kalendarzy, ruchu ciał niebieskich i arytmetyki.

Pozwólmy jednak dziełom opowiedzieć swoją historię.

Odyn. „Syn olbrzymów, ojciec bogów.”

Odyn ujeżdżający Sleipnira – najwspanialszego i najszybszego ośmionogiego konia (który podobnie jak wilk Fenrir był synem Lokiego)

Odyn to obok swojego syna Thora najwyższy bóg Skandynawów. Był ojcem wszechrzeczy, władcą bogów i patronem wielu grup ludzi. Hugin (Myślący) i Munin („Pamiętający”) to święte kruki Odyna przynoszące panu wieści ze świata.

Thor – ulubiony bóg dawnych Skandynawów.

Thor był ulubionym bogiem dawnych Skandynawów. Reprezentuje on porządek, moralność i prawo. Był on też wojownikiem i obrońcą  Asgardu (krainy bogów).

Loki „Najbardziej psotny i najmniej przewidywalny spośród wszystkich skandynawskich bogów.”

Loki, potomek olbrzymów dzięki przymierze krwi zawarte z Odynem był uważany za jednego z bogów – Asów. Początkowo był on ulubieńcem wszystkich mieszkańców Asgardu. Ostatecznie jednak bogowie odwrócili się od niego.

Z ważniejszych bogów wymienić należy:

Baldura, który był bogiem pięknym i mądrym. Zginął on z ręki swojego brata w wyniku podstępu Lokiego.

Heimdalla, który mieszkał w pałacu na szczycie tęczowego mostu łączącego niebo i ziemię. Był on strażnikiem, który widział na odległość stu mil i słyszał jak rośnie trawa. Usankcjonował podział na warstwy społeczne.

Jest również Tyr – jedna z najbardziej tajemniczych postaci skandynawskiego panteonu. Stracił on rękę gdy Asowie usiłowali spętać żarłocznego wilka Fenrira (syna Lokiego).

Bogów było oczywiście więcej. Poza Asami byli również Wanowie (Frej, Freja). Nie sposób jednak opisać ich wszystkich w jednej notce (na ten temat powstają całe opasłe tomiska).

Na tym skończę część pierwszą ukazującą najważniejszych bogów dawnych Skandynawów. W drugiej części również na podstawie manuskryptu Jakoba Sigurdssona postaram się przedstawić nieco wydarzeń wprost ze skandynawskiej mitologii.

b.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s