Meble w XVIII wiecznej Szwecji.

Licencjat czy nie, na zajęcia trzeba chodzić… i bardzo dobrze. Nierzadko są one dla nas źródłem pomysłów na nowe notki. Temat dzisiejszego fakultetu z meblarstwa zainspirował mnie i wręcz urzekł. Zapraszam zatem do „XVIII wiecznej IKEI”.

II wojna północna (1655-1660) była impulsem i źródłem dostarczającym inspiracje szwedzkim artystom. Problem z rozwojem sztuki w Szwecji polegał na stosunkowo małej ilości arystokracji w porównaniu do liczebności chłopstwa czy mieszczaństwa. Brakowało zatem zleceniodawców na tak zwaną „wysoką sztukę” rozwijającą się prężnie zwłaszcza w zachodniej Europie. Twórcy czerpali więc pełnymi garściami z dorobku artystycznego Anglii czy północnych Niemiec.

Angielskie krzesła typu chippendale.

Szwedzka sofa inspirowana stylem chippendale.

Od ok. 1700 roku następuje rozwój meblarstwa, które charakteryzowało się białą polichromią olejną (przykładowo we Francji czysta biel w polichromii nie występowała był, to raczej kolor kości słoniowej).

Krzesło wzorowane na angielskim chippendale.

Pokrywanie polichromią uwarunkowane było tym, że do wyrobu mebli Szwedzi używali gatunków drewna uważanych powszechnie za „podły”, np. drewna sosnowego w meblach zachodnio-europejskich używanego jedynie do celów konstrukcyjnych. Jednego natomiast meblom szwedzkim odmówić nie można – komfortu ich użytkowania. W przeciwieństwie do np. ciężkich i dekoracyjnych mebli francuskich te charakteryzowały się lekkością, wygodą (tapicerka często zastępowana była poduszkami).
W meblarstwie francuskim często spotykamy się z blatami wykonanymi z marmuru.

Komoda francuska z marmurowym blatem.

Twórcy mebli w Szwecji znakomicie potrafili naśladować materiały szlachetne. Często spotykamy się z polichromią naśladującą marmur (zgodnie z modą francuską).

Polichromia naśladująca marmur.

Komoda z blatem naśladującym marmur.

Polichromowana konsola gustawiańska (styl od imienia władcy szwedzkiego).

Z powodu zimnego klimatu wnętrza mieszczańskie były w Szwecji stosunkowo małe i niskie co ułatwiało ich ogrzanie. Wiązało się to jednak również z ograniczoną przestrzenią w pomieszczeniach. Z Anglii (pierwszy taki powstał w Niderlandach) przedostał się do Skandynawii pomysł na stół ze składanym blatem w wielu różnych wariacjach.

W 2 poł XVIII w. pojawiają się w końcu bardzo praktyczne stoły „kombinowane”. Charakteryzowały się tym, że można je było składać i rozkładać w zależności od potrzeby właściciela. Jak działały zobaczyć można na poniższych zdjęciach.

Stół złożony.

Dodając dodatkowe części uzyskać można było dłuższy stół owalny.

Bądź skorzystać z połowy blatu jako konsoli ustawionej pod ścianą. Prosto, ładnie, praktycznie.

Kolejną cechą meblarstwa szwedzkiego była jego wielofunkcyjność. Przykładem tego mogą być szuflady umieszczone np. pod blatami stołów. Służyły one do schowania drobiazgów, które właściciel chciał mieć pod ręką (we Francji do chowania bibelocików tworzone były osobne meble, szuflady przy stołach nie występowały).

Ostatnią bardzo charakterystyczną cechą tego meblarstwa, którą chcę tutaj przytoczyć są występujące na nóżkach (o przekroju kwadratu) i szufladach kanelury (pionowe lub poziome). W tym czasie występowały one jedynie w  meblach szwedzkich i były przejawem (spolszczając szwedzką nazwę) klasycyzmu gustawiańskiego.

Mimo tego że wyroby artystów szwedzkich nie były najlepszej jakości (trafiały do zamożnych chłopów i mieszczan) nie można im odmówić lekkości i sympatycznej naiwności. Co ciekawe spora ilość tych właśnie XVIII- XIX wiecznych mebli znajduje się w szwedzkich antykwariatach (gdzie zabytkowe meble traktuje się wręcz z pietyzmem) i czeka na szczęśliwego kupca z grubym portfelem.  😉

b.

Reklamy

One thought on “Meble w XVIII wiecznej Szwecji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s