Trzej żywi, trzej umarli

Motyw spotkania trzech żywych i trzech umarłych był popularny w sztuce i literaturze doby średniowiecza. Razem z motywem Tańca śmierci i Triumfów śmierci wpisywał się w średniowieczną myśl o przemijaniu, której patronowało hasło memento mori. Rozwinął się prawie jednocześnie we Francji, Anglii i Italii w okolicach XIII w., a jego największa popularność przypada na wiek XIV i XV.

Początków motywu upatruje się w Legendzie o trzech umarłych i trzech żywych –  Dit des trois Morts et des trois Vifs – napisanej w XIII w. (1280 r.) przez Baudoina de Condé. Opowieść ta była potem wielokrotnie przerabiana, jednak zasadnicza treść przedstawia się następująco – trzech możnych młodzieńców spotyka trzech zmarłych, którzy napominają ich, aby zwracali większą uwagę na sprawy śmierci i przemijania (w jednej z wersji, dzieje się to w ramach kary za nieodprawianie modlitw za zmarłych). Zmarli są dokładnym odbiciem młodzieńców, podkreślają to słowa, które często wypowiadają zmarli   – Taki jak byłem ja jesteś ty, i takim jakim ja jestem ty zostaniesz.

Chociaż Legenda, tak jak inne tego typu motywy, ma ukazywać kontrast między wspaniałością życia i okropnością śmierci oraz przypominać o równości wszystkich wobec niej, nie przedstawia ludzi skazanych na swój los – jest dialogiem i upomnieniem, daje szansę pod warunkiem okazania skruchy, czym różni się np. od Dance macabre, w którym ludzie zostają porwani do korowodu zmierzającego tylko w jedną stronę.

Miniatura z Dit des trois Morts et des trois Vifs Baudoina de Condé , XIII w.

Polichromia z kościoła w Tuse, 2 poł. XV w.

Bernardo Daddi, XIV w.

Polichromia z Überlingen, XV w.

Polichromia z klasztoru w Subiaco, 2 poł. XIV w.

Psałterz Bony Luksemburskiej, przed 1349.

Godzinki, XV w.

Godzinki Joanny Kastylijskiej I, ok.1500

Godzinki Karola V, XV/XVI w.

 

 

 

k.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s